Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice byla založena 12. dubna 1901, jako „Zemská révová školka“. Jejím cílem bylo pomoci moravskému vinohradnictví, které bylo zdecimováno mšičkou révokazem. Prvních 20 let působil jako správce významný vinařský buditel Alois Václav Horňanský. Zpočátku byla hlavním úkolem výsadba a výroba podnožového materiálu a sazenic révy vinné. V prvních letech se štěpovalo 20­­­–50 tisíc kusů sazenic, v roce 1907 to bylo již 100 000 a v 80. letech 20. století 1 200 000 kusů. Později přichází řešení nové šlechtitelské problematiky. Udržovací šlechtění bylo zahájeno v roce 1943 a od roku 1953 začíná novošlechtění. Na naší stanici byla vyšlechtěna odrůda André. A dále bylo u nás zahájeno šlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni, které byly později dokončeny v Perné.

Stanice obhospodařuje na jednom z nejteplejších míst jižní Moravy 50 ha vinic v tratích Nadzahrady, Išperky a Trkmanska. Ve vinohradech má vysazeno téměř 100 klonů z 20 odrůd révy vinné. Tyto vinice jsou základní množitelskou plochou tvořící genofond révy vinné v ČR.  Vinařství využívá moderní výrobní technologie, které propojuje klasickými postupy vycházejícími ze zkušeností mnoha generací. Vysoká vyzrálost hroznů a pečlivá práce ve sklepě dávají vínům jejich nezaměnitelný odrůdový charakter, plnost a svěžest.

V roce 2009 se majiteli stali manželé Jarmila a Vladimír Poliakovi. Vytvořit rodinné vinařství je krásný sen, který se jim daří uskutečnit díky úspěšnému podnikání.

Údaje o vinařství

AdresaPod Břehy 565/54, Velké Pavlovice
Telefon733 677 233
E-mailobchod@slechtitelka.cz
Webwww.slechtitelka.cz
Možnost posezení - pro 3 oddělené prostory vždy pro 40 osob osob
Nabídka řízené degustace a ochutnávky Ano
Exkurze do vlastních vinic Ano
Vlastní ubytovací kapacity pro 45 osob
Cookies settings switcher